Ivinj

BRATOVŠTINA SVETOG MARTINA

Titular ivinjske crkve je sv. Martin. Ovaj svetac izuzetno je popularan u Francuskoj koja ga štuje kao svog prvobitnog zaštitnika, no zaslugom benediktinaca kult sv. Martina raširio se po cijelom europskom području. Prisustvo njegova kulta u jednoj zemlji smatra se znamenom prisutnosti zapadnog kršćanstva, odnosno europske kulture.

O sv. Martinu govori se da je jedan od najvećih među biskupima, ujedno i prvi svetac koji nije bio mučenik, a ima svoj liturgijski blagdan – 11. studenog. U literaturi, ističe se njegova milosrdnost i čudotvorne moći, dok se u umjetnosti najčešće susreću prizori koji se odnose na vojnički poziv sv. Martina kojim se bavio prije zaređenja.

Tisno je u povijesti obilovalo bratovštinama, a neke od njih postoje i danas.

Za početak, donosimo vam definiciju bratovština, izvor; Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021.

bratovštine (bratištine, bratstva, bratija, skule; lat. confraternites, fraternitates, fratiliae, scholae), društveno-vjerske, odnosno staleško-stručne udruge vjernika. U srednjem vijeku bratovštine su se organizirale na staleškoj osnovi, a u novije im je doba zadaća promicanje posebnih pobožnosti. Iako su bratovštine najčešće okupljale pojedince slična ili istoga društvenog položaja, razlikuju se od cehova, koji su prije svega strukovne udruge. Osnovna je zadaća bratovština njegovanje pobožnosti, dobrotvornosti i socijalne zaštite članova (bratima). Osim toga, nerijetko se brinu i za hospitale, župne crkve i sl.

Jedna od njih je i bratovština sv. Martina koja se spominje davne 1536. godine. Godine 1811., bratovštine je ukinula francuska uprava u Dalmaciji, ali tako da je svaka župa smjela zadržati samo jednu bratovštinu – pošteđene su jedino bratovštine Presvetog Sakramenta i Duša u čistilištu. Nakon pada francuske uprave u Dalmaciji, bratovštine se obnavljaju, a budući da je Tisno 1910. godine imalo 1689 stanovnika može se zaključiti da su mnogi bili istovremeno i članovi bratovština i pobožnih društava. Uočljivo je da stare bratovštine, još iz 16. stoljeća, opstaju i uz malo članova te da su mnoge obnovljene ili nanovo uspostavljene nakon prestanka francuske uprave.

Danas, jedan od „zadataka“ bratovštine sv. Martina je da obilježi blagdan sv. Martina. Nakon svečane pjevane večernje mise, bratovština na prostoru u blizini crkve sv. Martina organizira druženje uz prigodnu hranu i piće. Svi su dobrodošli slaviti njihovog zaštitnika.

Kip sv. Martina koji se nalazi u crkvi sv. Martina, Ivinj

#side-panel.side-panel {width: 460px;}